Wycieczka klasy 2a i 2b do Złotego Stoku



W dniach 3-4 października 2016r. uczniowie klas 2a i 2b wraz z nauczycielkami:  Lucyną Krysiak,  Ewą Pietruszyńską i Joanną Zbadyńską wybrały się na wycieczkę szkolną do Złotego Stoku.  Około 10.00 dotarliśmy na wyznaczone miejsce i zostaliśmy zakwaterowani w zabytkowym pensjonacie  Złoty Jar.
 
Po rozpakowaniu się, zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku  wyruszyliśmy na zwiedzanie kopalni złota, zaczynając od przejazdu  podziemnym pendolino. Następnie  przeszliśmy korytarzami Sztolni Gertruda, gdzie mieliśmy okazję podziwiać ręcznie wykonane mapy kopalni, wózek do transportu rudy, makietę szybów górniczych i wiele innych ciekawych eksponatów.
Po przejściu podziemną trasą uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy- jedna udała się na ściankę wspinaczkową, a druga do pokojów zagadek. Niestety ,niewiele osób podjęło się wyzwania i spróbowało swoich sił we wspinaczce, postanowili zostać biernymi obserwatorami, za to zagadkowe pokoje wciągnęły uczniów bez reszty. Do wyboru mieli trzy pomieszczenia: pokój do góry nogami, gdzie meble znajdowały się na suficie i miało się wrażenie ,że cały świat stanął na głowie; kajutę, w której uczestnicy musieli spróbować swoich sił  na pokładzie statku oraz pokój Lew, Czarownica i Stara Szafa ,gdzie wycieczkowicze  musieli tak ,jak bohaterowie książki o tym samym tytule, trafić przez szafę do Narnii - w tym wypadku osobnego pomieszczenia  z kolejnymi zagadkami do rozwiązania. Łamigłówki były trudne, ale uczniowie PG nr 5 poradzili sobie doskonale i wszystkie sześcioosobowe drużyny bez większej pomocy pani odnalazły klucz do drzwi i opuściły pokoje w czasie krótszym niż godzina. Uczestnicy wycieczki mieli też okazję zobaczyć minerały i kamienie szlachetne.
Po powrocie do pensjonatu uczniowie mieli czas wolny, który spędzili na wspólnych rozmowach, żartach i zabawach. Nikt się nie nudził.
Drugiego dnia znowu wróciliśmy do pokojów zagadek .  Następnym i zarazem ostatnim punktem zwiedzania była osada górnicza, gdzie prowadzona była lekcja fizyki eksperymentalnej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy urządzenia, którymi dawniej górnicy posługiwali się w domu i kopalni. Największym zainteresowaniem cieszył się kołodeptak, którym, idąc naprzód, napędzało się koło transportujące wodę. Ten czas spędziliśmy na edukacyjnej zabawie, poznając działanie praw fizyki.
Około 14.30 nadszedł czas powrotu. Droga była wyjątkowo spokojna, ponieważ większość osób po tak wielu atrakcjach po prostu zasnęła. Po 17.00 dojechali do Kluczborka.  Uczniowie przez długi czas będą wspominać tak cudowną wycieczkę.
Julia