Psycholog szkolny

Godziny pracy psychologa szkolnego:
8:00 - 10:00 w poniedziałki
8:30 - 13:40 we wtorki
8:30 - 13:30 w środy
8:00 - 8:45 w piątki

Nazywam się Agnieszka Bonczyńska i jestem psychologiem szkolnym. Moja praca polega przede wszystkim na pomocy psychologicznej oznaczającej spotkanie, rozmowę, podczas której często wspólnie znajdujemy inne spojrzenie na daną sytuację. Prowadzę zajęcia indywidualne lub psycho- edukacyjne zgodnie z potrzebami uczniów. Zajmuję się pomocą mediacyjną i interwencyjną w sytuacji problemowej lub kryzysowej w szkole lub w klasie. Prowadzę również konsultacje z rodzicami i nauczycielami w celu wspólnego rozwiązywania problemów i lepszej komunikacji.

Jeżeli chcesz porozmawiać o ważnych dla Ciebie sprawach, czujesz się zagubiony, niezrozumiany, nie potrafisz porozumieć się z kolegami, rodzicami czy nauczycielami, masz kłopoty rodzinne, chcesz porozmawiać o swoich problemach, masz trudności z nauką, w kontaktach z innymi ludźmi, wiesz o problemach przyjaciół, ale nie wiesz, jak im pomóc, chcesz podzielić się swoim sukcesem, masz problem, z którym sam nie umiesz sobie poradzić, jesteś zainteresowany rozwojem własnego potencjału, doświadczasz sytuacji kryzysowej (śmierć, rozwód rodziców, choroba w rodzinie, przeprowadzka), chcesz porozmawiać o tym, co Cię denerwuje, doświadczasz agresji ze strony kolegów lub sam jesteś agresywny , masz poczucie, że coś zagraża Twojemu zdrowiu, życiu, bezpieczeństwu, oraz w każdej innej ważnej dla Ciebie sprawie, - zapraszam. Wspólnie spróbujemy znaleźć rozwiązanie.

Pedagog szkolny

"Gdyby na wielkim świecie zabrakło uśmiechu dziecka,
byłoby ciemno i mroczno, ciemniej i mroczniej, niż
podczas nocy bezgwiezdnej i bezksiężycowej-
mimo wszystkich słońc, gwiazd i sztucznych reflektorów.
Ten jeden mały uśmiech rozwidnia życie"
Julian Ejsmond


pedagog szkolny: mgr Mariola Piwowar

Godziny pracy:

pon. 7.35- 15.00
wt. 7.35- 12.25
śr. 7.35-14.00
czw. 7.35-12.25
pt. 7.35- 12.25

Czytaj więcej...

Rozmowa z Panią pedagog Mariolą Piwowar

Jak długo Pani pracuje,jako pedagog?
MP: Już ponad 15 lat.

Na czym polega Pani praca?
MP: Zadania pedagoga są różnorodne, często trudne.Kiedy zamyka drzwi gabinetu i siada na wprost młodego, często zagubionego i zrozpaczonego człowieka, przejmuje na siebie część jego problemów,negatywnych emocji i buntu.
Pedagog dba o wszechstronny rozwój ucznia,organizuje i prowadzi wszelkiego rodzaju zajęcia o charakterze integracyjno-profilaktyczno-terapeutycznym.Jest koordynatorem działalności profilaktycznej na terenie szkoły oraz inicjatorem i autorem programów związanych ze strefą opiekuńczo-wychowawczą.Prowadzi konsultacje dla nauczycieli, wychowawców i rodziców,pełniąc rolę osoby wspierającej w rozwiązywaniu trudnych sytuacji wychowawczych.
Częstą formą pracy jest poradnictwo.Dotyczy ono nauczycieli, dzieci i rodziców. Pedagog próbuje pomóc w konfliktach na różnych płaszczyznach.Robi wszystko co w jego mocy, ale nie jest cudotwórcą i mimo najszczerszych chęci, nie zawsze jego praca osiąga zamierzone efekty.Wpływ na to ma wiele czynników.Nie ma gotowych recept na rozwiązanie problemów.
Zadaniem pedagoga jest wspierać, próbować zrozumieć, szukać przyczyn i wskazywać możliwości rozwiązań; być czułym na krzywdę i nie pozwalać na przemoc. Przy rozwiązywaniu trudności i problemów, pedagog korzysta z pomocy rodziców i innych instytucji: MOPS-u,Policji, Sądu dla Nieletnich, kuratora, Poradni psychologiczno-Pedagogicznej, PCPR, Urzędu Gminy.
Pedagog jest zawsze sojusznikiem ucznia, nawet jeżeli uczniowi wydaje się inaczej.Przewiduje pewne sytuacje i trudne decyzje jakie podejmuje, w końcowym efekcie są korzystne dla ucznia(szczególnie w aspekcie dalszej kariery szkolnej,a nawet życiowej).

Czytaj więcej...