Wycieczka klasa 3a i 3b do Oświęcimia

Dnia 7 listopada 2017 r. uczniowie klas 3a i 3b  z nauczycielami p. Ewą Pietruszyńską, p. Joanną Zbadyńską i p. Wojciechem Zbadyńskim, udali się na wycieczkę do Muzeum Auschwitz i Auschwitz Birkenau.
 
Po przyjeździe na miejsce, zwiedzający zostali podzieleni na dwie  grupy. Po przejściu przez bramę, na której umieszczono prześmiewczy napis ,,Arbeit macht frei" rozpoczęliśmy zwiedzanie. Na początku weszliśmy do baraku nr 6, gdzie, w czasie wojny, jedna z sal poświęcona była rejestracji nowych więźniów - można było zobaczyć tam odzież, którą  więźniowie otrzymywali zaraz po przyjeździe oraz oznaczenia, świadczące o tym, czy są  to więźniowie np. polityczni  Kolejną salą, która oddziaływała na wyobraźnię była ta, poświęcona codziennemu życiu w obozie. Na ścianach umieszczono zdjęcia więźniów po wyzwoleniu - były to drastyczne obrazy. Dalej grupa udała się do pomieszczenia poświęconego więzionym dzieciom.
Później uczniowie przeszli korytarzami innego baraku - oglądali cele, piwnice, w których dokonywano mordów. Kolejnym punktem zwiedzania była Ściana Straceń, przy której rozstrzelano kilka tysięcy ofiar - głównie więźniów politycznych. Tam uczniowie zapalili znicz, aby uczcić pamięć zamordowanych.
Zwiedzający bardzo przeżyli czas spędzony w bloku nr 5, gdzie znajduje się wystawa rzeczy osobistych zabranych więźniom - protezy, szaty modlitewne, naczynia, pędzle do golenia, szczoteczki do zębów, walizki, kosze, szczotki do butów, opakowania po paście do butów, buty, okulary i ubranka dziecięce. Komora gazowa i krematorium nr 1 wprowadziły nas w stan zadumy, refleksji, ale i grozy.
 
Kiedy obie grupy skończyły zwiedzanie Auschwitz I, nadszedł czas na obejrzenie Auschwitz Birkenau. Tam, oczom zwiedzających ukazała się bocznica kolejowa, tzw. Judenrampe, ruiny komór gazowych oraz przytłaczająca ilość baraków.
 
Wyjazd ten pozwolił pojąć ogrom zbrodni, która została dokonana podczas II Wojny Światowej.  Na pewno  na długo zapamiętamy to miejsce.